2012-03-02 17:28:09

Wolontariat

"Voluntarius" (łac.) - dobrowolny, chętny. Na zajęciach rozmawialiśmy sobie o idei wolontariatu i o tym, czemu oprócz czynienia dobra może służyć ta idea. Mówiliśmy też o tym, że można w ten sposób rozwijać swoje pasje pomagając w przedsięwzięciach z tych dziedzin, które nas interesują, a także zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe lub wręcz zmienić swoją ścieżkę kariery. Gdzie można szukać ciekawych przedsięwzięć? W najróżniejszych organizacjach pozarządowych, na uczelniach, a także na stronach NGO:

www.ngo.pl

www.ngo.am

www.ngo.ru

Jedną z możliwości jest pomoc zdalna. I tu propozycja: Ponieważ rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka, można pomóc w rozsławieniu jego idei w innych krajach - taką możliwość daje przystanekkorczak.pl:

"Szukamy wolontariuszy

Rok Janusza Korczaka uchwalony – posłowie zrobili, co do nich należało. Strona Przystanku Korczak jest. Profil Przystanku Korczak na Facebooku też jest i już trochę ludzi nawet go polubiło. Najprawdopodobniej będzie to w ogóle oficjalny profil Roku Janusza Korczaka. Mnóstwo planów na 2012 rok jest. Żeby to wszystko zadziałało, potrzeba dużo pracy i ludzi, którzy pracy się nie boją. Szukamy zatem wolontariuszy.

1. Redaktorzy / administratorzy
Szukamy osoby lub osób, które zechcą zajmować się działaniami w mediach społecznościowych, w tym zarządzaniem oficjalnymi profilami w wybranych serwisach. Dobrze byłoby, gdyby taka osoba (niekoniecznie jedna) sprawnie posługiwała się internetem i mediami społecznościowymi, była zorganizowana, mogła poświęcić godzinę dziennie.

2. Tłumacze
Szukamy również osób, które podjęłyby się przetłumaczenia informacji o Korczaku na inne języki (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski). Kluczowa są tu sekcje “Janusz Korczak“, “Dwa teksty” i “Informacje“. Warto wszak pokazywać Korczaka całemu światu.

3. Metodycy, pedagodzy
Zależy nam na tym, by jak najmocniej popularyzować myśl korczakowską w oświacie. Wszelkie scenariusze zajęć dla uczniów wszystkich poziomów kształcenia, zajęć pozalekcyjnych, wywiadówek, rad pedagogicznych, wszelkie pomysły na zajęcia związane z Korczakiem – przyjmiemy je z wdzięcznością. Oczywiście, publikować będziemy je z podaniem źródła i autora.

4. Artyści
Janusz Korczak w swojej myśli wychowawczej często odwoływał się do sztuki. Warto więc tę myśl znów oddać w ręce artystów – twórców plastycznych, teatralnych, muzycznych. Jakąkolwiek dziedzinę sztuki uprawiasz, jeśli chcesz, sięgnij po myśl Korczaka. Wszelkie artystyczne pomysły mile widziane. :)

5. Promotorzy
Jeśli prowadzisz stronę, czy blog – przygotowaliśmy różne formy reklamowe. Pomóż nam w propagowaniu myśli i postaci Janusza Korczaka. Jeśli nie prowadzisz strony czy bloga – poleć nas swoim znajomym, tak w świecie realnym, jak i wirtualnym, np. w swoim profilu w serwisie społecznościowym.

Jak zacząć?
Przyślij nam maila (na adres: kontakt@przystanekkorczak.pl) z informacjami o sobie, które pomogą nam Cię poznać. Nie chodzi nam o zwykłe CV i list motywacyjny (choć oczywiście możesz przysłać i to). Nie szukasz przecież pracy, ale możliwości wspólnego robienia rzeczy fajnych i wartościowych. Dlatego po prostu napisz nam o sobie, o tym, co chcesz robić."

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!