2011-12-30 19:32:38

Organizacja życia polonijnego w Złoczowie

Jednostką odpowiedzialną za organizację życia polonijnego w Złoczowie jest Polskie Towarzystwo Ziemi Złoczowskiej. Liczy ono ok. 360 członków, choć oczywiście nie wszyscy są jednakowo aktywni. Prezesem Towarzystwa jest p. Maria Niemirowska, wiceprezesem p. Andrzej Juzwa, sekretarzem p. Ivanna Vavienko, szefem sekcji młodzieżowej p. Jurij Litvinienko.
Bardzo ważnym ośrodkiem życia polonijnego jest polska szkoła, utrzymywana dzięki wsparciu Wspólnoty Polskiej. W szkole jest sześć klas, w tym najliczniejsza 1 i 2 są podzielone na dwie grupy. Zajęcia odbywają się codziennie od wtorku do soboty, z czego sobota jest dniem najbardziej intensywnym . Prowadzone są również kursy dla dorosłych i dla młodzieży chcącej studiować na polskich uczelniach oraz koła zainteresowań: plastyczno-techniczne i muzyczno-teatralne. Wszystko to dzięki niezwykłej energii i zaangażowaniu nauczycielki p. Magdy Stramy. Aby uzyskać więcej informacji na temat szkoły, warto odwiedzić stronę http://www.polska-szkola.pl/mod/data/view.php?d=16&rid=705 Raz w tygodniu, w budynku szkoły, odbywają się lekcje chóru, który prowadzi p. Lubov Muryn. Również co niedzielę po mszy, członkowie Towarzystwa spotykaja się, aby wspólnie pośpiewać i omówić bieżące problemy.

Drugim ważnym ośrodkiem życia polonijnego jest parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem najświętszej Maryi Panny. Liczy ona ok. 1,5 tys. wiernych i jest jedną z większych parafii archidiecezji Lwowskiej na Ukrainie. Dzięki wysiłkowi i współpracy duszpasterzy i parafian, przy Kościele organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia religijne i patriotyczne: spotkania formacyjne, konferencje, występy, jasełka, festiwale, koncerty, akademie, pokazy filmów na dużym ekranie. Aktualności z życia parafii można śledzic na stronie http://zloczow.com/
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!