2012-02-29 21:49:24

Obchody 68. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej (26.02.2012)

Huta Pieniacka to wieś, która została spacyfikowana 28 lutego 1944 r. przez IV pułk dywizji SS Galizien, w odwecie za zabicie dwóch żołnierzy tej formacji, przez stacjonujący we wsi oddział samoobrony. Okrutną śmierć poniosło tu ok. 800-1200 osób. Pamięć o tej tragedii wciąż jest żywa – co roku odbywają się uroczystości ku czci pomordowanych. 

W 2009 r. obchody 65. rocznicy zbrodni, w których uczestniczyli prezydent RP Lech Kaczyński i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, stały się symbolem polsko-ukraińskiego pojednania.

Więcej informacji na temat zbrodni w Hucie Pieniackiej:

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/24/1304/?poz=4

http://wyborcza.pl/1,75515,6325865,65_lat_temu_spacyfikowano_polska_wies_na_Ukrainie_.html

http://hutapieniacka.blogspot.com/

 

Relacja z obchodów 68. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

O godzinie 13.00 liczni uczestniczy obchodów przybyli do wsi Holubycja, której wiejska rada i mieszkańcy pomagali przy organizacji uroczystości. Z autobusów i samochodów trzeba było przesiąść się na furmanki - tylko w ten sposób można było pokonać wąską, zaśnieżoną drogę prowadzącą na miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się Huta Pieniacka. Trudno opisać słowami jak pięknie i uroczyście wyglądał pochód złożony z kilkunastu furmanek i sporej grupy ludzi idących pieszo, aby upamiętnić pomordowanych rodaków.

Uroczystości zaczęły się od kilku krótkich przemówień, m.in. konsula RP pana Andrzeja Drozda oraz senatora RP pana Stanisława Gogacza. Następnie modlono się wraz z duchownymi kościoła katolickiego oraz ukraińskiej prawosławnej i grekokatolickiej cerkwi. Na koniec pod pomnikiem ku czci ofiar kwiaty składały delegacje: Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Senatu RP, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Rady NSZZ "Solidarność", Rady gminy i miasta Wschowa, Rady gminy i miasta Wołowa oraz delegacje stowarzyszeń kresowych i licznych miejscowości na Ukrainie, w tym oczywiście ze Złoczowa.

Przemówienie senatora RP Stanisława Gogacza

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!