2012-02-29 21:20:33

Konkurs Recytatorski w Łucku (24.02.2012)

24 lutego w Łucku odbyła się V edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Był to konkurs zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli języka polskiego na Ukrainie. Złoczów reprezentowała pani Magdalena Strama. Ja niestety nie byłam obecna na tym wydarzeniu, ale korzystając z uprzejmości pana Wiesława Pisarskiego, umieszczam obszerną relację z konkursu.

Języki polski i ukraiński są jednymi z piękniejszych języków świata. Można było się o tym przekonać w czasie V Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej w Łucku dnia 24 lutego, gdy 64 uczestników przekazywało swe uczucia i emocje recytując poezje i prozę polską.
Konkurs odbył się pod patronatem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku pana Marka Martinka, Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i Mera Łucka Mykoły Romaniuka. Patronem medialnym był „Monitor Wołyński” dwutygodnik polsko – ukraiński.
Na konkursie spotkali się nauczyciele wysłani przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą do pracy na Zachodniej Ukrainie: pani Jadwiga Demczuk, pani Magdalena Strama i pan Wiesław Pisarski.
Pani Magdalena Strama przyjechała ze Złoczowa, aby zarecytować dwa wiersze Juliana Tuwima “Chrystus miasta” i “Mieszkańcy” oraz krótki wiersz własny „Lvivskie kocie”. Pan Wiesław Pisarski recytował fragment „Pamiętnika” Janusza Korczaka, „Berlin 19134” Juliana Tuwima i przygotował fragment „Ulany” J.I. Kraszewskiego, której akcja dzieje się we wsi wołyńskiej Omelne.
Pani Jadwiga Demczuk przygotowała troje swoich uczniów do recytacji. Jej uczennica Dasza Chyżnian znalazła się w gronie nagrodzonych wyjazdem na V Spotkanie Mistrzów Słowa w Lublinie. Recytowała dwa wiersze: Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu’ oraz „Januszowi Korczakowi” ks. Jana Twardowskiego.
Pan Wiesław Pisarski został wyróżniony za swój recytatorski występ. Otrzymał w nagrodę, oprócz dyplomu, dwujęzyczny tomik poezji Wisławy Szymborskiej „Chwila” – „Moment”. Do konkursu przygotował również troje uczennic Anię Żukowską, która recytowała wiersze Jana Twardowskiego i Adama Asnyka, Alonę Żukowską, która recytowała wiersze Narcyzy Żmichowskiej „Pewność” i Jana Twardowskiego „Co to znaczy miłość” i Bohdanę Nakoneczną, która recytowała fragment „Kajtusia Czarodzieja” Janusza Korczaka i wiersz Marii Konopnickiej „Preludium”.
Nauczyciele języka polskiego pokazali swoje umiejętności praktycznie, na scenie, przed swoimi uczniami, uczniowie – recytatorzy miłośnicy literatury polskiej bardzo przeżywali swój występ, były okrzyki radości i łzy przegranej.
Nauczyciele wysłani przez ORPEG otrzymali specjalne podziękowanie za popularyzacje literatury polskiej na Ukrainie i literatury ukraińskiej w Polsce oraz krzewienie sztuki recytacji oraz nagrody.
Nagrodzeni recytatorzy pojadą do Lublina na V Polsko – Ukraińskie Spotkanie Mistrzów Słowa w dniach 30.03. – 1.04. 2012. Najważniejsze jest jednak to, że słowo poetyckie żyje wśród młodych ludzi, w ich sercach i umysłach.

nauczyciel języka polskiego
Wiesław Pisarski
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!