Architektura sakralna
Na szlaku „Złotej podkowy” warta uwagi jest też zabytkowa architektura sakralna. Niemożliwością byłoby umieszczać tuataj zdjęcia i opis każdego kościoła i klasztoru, zresztą mijałoby się to z celem tego portalu. Ale myślę, że warto rzucic okiem chociaż na kilka takich zabytków, kto wie, może zachęcę Was do samodzielnego podróżowania i odkrywania dla siebie Ukrainy.
Na zdjęciach kolejno:
- Kościół p. w. Karola Boromeusza we wsi Kozaki (znajdującej się ok. 5 km od Złoczowa), wybudowany w 1906 r. Jego fundatorem był arcybiskup Karol Hryniewiecki, Ku jego czci wmurowano pamiątkową tablicę na kościele.
- Kościół p. w. Świętej Trójcy w Pomorzanach. Jego budowa rozpoczęła się w 1748 r. i z przerwami trwała aż do 1812 r. Obok kościoła zachowała się mogiła żołnierza Józefa Drajlinga, poległego w 1919 r. oraz dzwonnica, z dzwonem, ufundowanym ponoć przez króla Jana III Sobieskiego z przetopionych dział tureckich zdobytych w bitwie pod Chocimiem.
- Kościół obronny p. w. św. Mikołaja w Bóbrce, ufundowany w 1405 r. przez Zawiszę Czarnego został zniszczony podczas najazdu Tatarów i odbudowany w 1621 r. Dziś znajduje się tu parafia rzymskokatolicka.
- Kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego w Podhorcach. Wybudowany w latach 1752-1763 wg projektu Karola Romanusa w stylu późnego baroku, będący kopią słynnej turyńskiej Basilica di Superga. Początkowo był on kaplicą zamkową, dopiero później stał się kościołem parafialnym.
- Kościół św. Stanisława w Busku, zbudowany w połowie XV w, ale szybko zniszczony w najazdach tatarskich. W 1564 r. kościół i parafię w Busku odnowiono za sprawą króla Zygmunta Augusta. W latach powojennych większość katolików opuściła miasto i świątynią nie miał się kto opiekować. Dopiero w 1991 r. kościół został ponownie poświęcony i dziś należy do katolickiej gromady.
- Obronny gotycki kościół p. w. Świętej Trójcy w Olesku, ufundowany w 1545 r. przez Jadwigę Kamieniecką. Obok kościoła znajduje się piękna, okrągła w planie dzwonnica-baszta. Obecnie kościół należy do ukraińskiej autokefalicznej cerkwi prawosławnej.
Wnętrze kościoła w Kozakach
Przy okazji szukania informacji o kościele w Kozakach natknęłam się na opis ciekawej inicjatywy - projekt "Kozaki - Pyrzany. Niemcy, Polacy, Ukraińcy. Wysiedlenia 1939-1955. Trzy subiektywne spojrzenia".
Paulina Zięba
Ukończyłam filologię ukraińską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Moje studia były i w dalszym ciągu są moja pasją. Literatura, sztuka, polityka, historia… interesuje mnie...
Ostatnie relacje
Uwierzmy, że biały jest świat...
Zimowe dni mijają bardzo szybko.... Jeszcze nie tak dawno był grudzień, a już rozpoczął...
Świąteczne życzenia w Caxias do Sul
8 grudnia b.r. oddział stowarzyszenia polonii brazylijskiej Braspol w Caxias do Sul...
Natal em Nova Prata, czyli o tym, gdzie w Brazylii pada śnieg
Podczas gdy nasi młodzi koledzy w Nova Prata żyją myślami o zakończeniu roku...
Pierwsze bilety do Polski już rozdane! Kolejni pasażerowie samolotu udającego sie do Polski czekają na odprawę ;)
Projekt "Bilet do Polski" to propozycja zajęć dla młodzieży z Nova Prata-...
Komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować!